Verrassing: Expositie Assemblagekunst

Eindelijk was het zover.

Op 28 en 29 oktober vond in ons atelier aan de Edisonweg 9b de expositie plaats van assemblages die door een aantal van onze leden werden gemaakt. Het was een lang, maar ook boeiend proces om kunstenaars uit hun comfortzone te halen en te verleiden eens op een andere, ruimtelijke wijze te werken. Lees hiervoor ook het onderstaande interview.

De expositie werd op beide dagen bijzonder druk bezocht. Er werd een record van 342 bezoekers geteld. De expositie werd officieus geopend door een acteur van de musicalvereniging SterAllures. Door een bijzonder typetje uit te beelden die aan de Milieustraat in Woerden woont, was hij meteen de lieveling van het publiek. Op zondagmiddag herhaalde hij zijn act.
Veel bezoekers brachten hun stem uit voor de Publieksprijs. Als publiekslieveling kwam de creatie van Kees Hoogeveen als eerste uit de bus, tweede was Carla Vermeend en derde Theo Aarsen.  

De zeventien deelnemers: Jannie Maakenschijn, Cees Hoogeveen, Koos van den Nieuwendijk, Maria Margraf, Inge Sips, Theo Aarsen, Nelleke Kuijpers, Annelies van der Sman, Gert Jan Meijer, Lottie de Bruijn, Vera Pieterse, Harry van Nieuwkerk, Aart Sliedrecht, Carla Vermeend, Tineke Hoepman, Elvira Balla en Anneke Winsemius.

Hieronder het interview met de inspirators

“En waarom zou het een schilderij moeten zijn”, was de vraag van Jannie Maakenschijn toen gesproken werd over een gezamenlijk Kunstkringproject voor 2023. “Waarom geen assemblage. Onder anderen Picasso heeft hiermee immers de mooiste dingen gemaakt”.
Jannie en Cees Hoogeveen vatten ter plekke het plan op om leden van de Kunstkring uit te dagen eens uit dat ‘platte schildervlak’ te komen.

Een plan dat aansloeg en leidde tot een verrassende expositie op zaterdag 28 en zondag 29 oktober in het Atelier van de Kunstkring, Edisonweg 9b in Woerden, open van 11.00 tot 17.00 uur.

Schitterende vondsten
Jannie: “Ja, ik was stomverbaasd over het enthousiasme, want ik vraag al langer om meer aandacht voor deze bijzondere vorm van kunst. Voor de meesten is assemblagekunst nog steeds iets vreemds, iets geks. Dus hebben we het eerst goed uitgelegd. Het gaat vaak om afgedankte voorwerpen waar je toch kunst met betekenis van kan maken. En meestal leidt dat tot schitterende vondsten.

Van inspiratie tot expositie
Vanaf april ging een groep van zeventien enthousiastelingen aan de slag. Maar dat ging niet helemaal vanzelf. Jannie: “Je moet er de tijd voor nemen, vooral niets vooraf vastleggen, je fantasie laten werken, laat het gewoon ontstaan. Niets is te gek. Iedere twee maanden hadden we met de hele groep een feedback bijeenkomst. Je vertelde hoe ver je was en liet je verrassen door de ideeën van anderen. Iedereen bleef daardoor betrokken”.

Cees vertelt over de aanloop naar de expositie. “Iedereen kan assemblagekunst maken, als je een beetje ruimtelijk inzicht hebt en liefst een grenzeloze fantasie. Dus mensen die thuis creatief bezig zijn met bijvoorbeeld schilderen, fotografie of beeldhouwen kunnen dit ook. We hebben daarom heel Woerden en omstreken uitgenodigd om te komen kijken, te kopen of op zijn minst inspiratie op te doen. Misschien om er gewoon ook eens aan te beginnen. We verwachten dat zelfs medewerkers van Noppes langskomen, want daar hebben we diverse spullen gehaald die in onze creaties zijn verwerkt. Misschien herkennen ze het.
Weet je, het is weer wat anders. Schilderijen kijken is leuk, maar hier word je bij ieder ding weer verrast”.

Jarenlange ervaring, initiatief en inspiratie.
Met haar jarenlange ervaring was Jannie Maakenschijn de grote inspirator. Ze is al vele jaren bezig met deze vorm van kunst. Haar atelier thuis is één grote uitstalling van mooi en uitgebalanceerd werk. Jaren geleden reisde ze naar Beauregard in Frankrijk om te beeldhouwen, maar raakte daar echter verslingerd aan assemblagekunst. Sindsdien geniet zij met deze vorm van kunst in onze regio veel bekendheid.
 
Cees Hoogeveen, samen met Jannie initiatiefnemer, is net als zij een enthousiaste assemblagekunstenaar. Zijn technische kennis en gevoel voor fraaie afwerking oogst bewondering. Daarom wordt hij regelmatig gevraagd op exposities.
Cees is de praktische man. “Met mijn technische ervaring als voormalig directeur van een metaalbewerkingsbedrijf kan ik mensen vooral helpen met welke materialen je goed kunt gebruiken, hoe je dingen in elkaar zet of welke lijm je gebruikt. Jannie is veel meer didactisch dan ik. Zij laat inspirerende voorbeelden zien en heeft het geduld om mensen over een drempeltje te helpen”.

Jannie: ”We hopen dat er veel mensen komen kijken. Gewoon om inspiratie op te doen en om een keer zo’n wonderlijke expositie in Woerden mee te maken. Wat mij trouwens verraste was dat de herendeelnemers imponerend grote dingen gingen maken en de dames veel bescheidener bleken. Leuk hè, van alle tijden toch?”

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Scroll naar boven
Geverifieerd door ExactMetrics